MENU
AAA

Postaw na grafit – nasz najcieplejszy styropian

Postaw na grafit – nasz najcieplejszy styropian

2019-09-05

postawnagrafit

Izolacja wykonana dobrej jakości styropianem zapewnia komfort termiczny użytkownikom ocieplonego budynku. Termomodernizacja redukuje zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku, dlatego jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz ograniczenie smogu. Świadczy o tym fakt, że nowo powstające budynki mieszkalne są w większości energooszczędne, a do ich ocieplenia wykorzystywane są solidne grubości i najcieplejsze odmiany styropianu, czyli grafitowe. Warto pamiętać, że kwota zainwestowana w ocieplenie domu grafitowym styropianem zwróci się, a budynkowi na długie lata zapewni solidną ochronę przed surowymi warunkami atmosferycznymi.

Jakość i parametry styropianu na pierwszym miejscu

Wybierając styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych, należy pamiętać, że materiał będzie chronił budynek zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami przez cały okres eksploatacji budynku, czyli co najmniej kilkadziesiąt lat. Nieodpowiedni wybór rodzi problemy. Wymiana styropianu praktycznie nie wchodzi w grę, a doklejanie kolejnych warstw jest rozwiązaniem kosztownym i często kompromisowym, dlatego przed podjęciem decyzji, jaki materiał wybrać, warto zrobić bardzo dokładne rozeznanie. Na rynku mamy materiały różnej jakości i o różnych parametrach. Jednym z najczęściej rekomendowanych przez ekspertów jest stosowany w budownictwie od ponad 15 lat styropian grafitowy. To obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów. Ma bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), który dla najwyższej jakości płyt Termo Organiki TERMONIUM PLUS fasada wynosi 0,031 W/mK.

Rola współczynnika lambda

Współczynnik λ (lambda) to najważniejszy parametr użytkowy dla styropianu – im mniejsza wartość lambdy, tym lepsze właściwości izolacyjne styropianu. Należy zaznaczyć, że tak dobre parametry izolacyjne są możliwe do osiągnięcia za sprawą specjalnych surowców dodawanych podczas produkcji styropianu, jak np. grafit, który skutecznie ogranicza straty ciepła budynku. Ochrona ścian zewnętrznych przy użyciu szarych płyt jest znacznie lepsza niż przy zastosowaniu zwykłego białego styropianu.

Przykładowo płyty styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o grubości 20 cm i współczynniku λ=0,031W/mK (standard ocieplenia ścian budynków energooszczędnych) będą izolować budynek jak zwykły biały styropian o grubości 28 cm.

Ponadto styropian grafitowy jest obecnie dostępny w atrakcyjnej i niespotykanej do tej pory cenie, porównywalnej do popularnego, produkowanego przez Termo Organikę kropkowanego styropianu Dalmatyńczyka.

Odpowiedni dobór styropianu

Poziom ochrony cieplnej budynku i związane z tym jego zapotrzebowanie na energię jest podstawą do zaprojektowania urządzeń grzewczych lub chłodzących. Budynki słabo izolowane zawsze będą potrzebowały urządzeń energetycznych o dużej mocy, co będzie się wiązało z wyższymi kosztami nie tylko przy zakupie, ale i na etapie eksploatacji. Z tego powodu dobrze jest dokonać analizy obecnego stanu użytkowanego budynku. Warto wziąć pod uwagę odczucia użytkowników, koszty ogrzewania i podjąć decyzję o dociepleniu na podstawie powyższych zmiennych. Zupełnie inaczej jest przy planowaniu budowy nowego domu. Tutaj sytuacja jest prosta. Na podstawie preferencji i potrzeb inwestora powstaje kompleksowy projekt. Ocenę techniczną budynku lub powstałego już projektu warto przeanalizować indywidualnie z audytorem, czyli osobą zajmującą się zawodowo obliczaniem charakterystyki energetycznej budynków.

Najnowsze badania

Decyzje o wykonaniu ocieplenia ścian budynku w większości przypadków są podyktowane doświadczeniem użytkowania budynku. Dynamicznie rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie zużywania coraz mniejszej ilości energii na cele grzewcze jest bardzo budująca. W raporcie przygotowanym przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej zostały przedstawione badania potwierdzające hipotezę, że termomodernizacja to najlepszy sposób na ograniczenie zjawiska smogu.

Grafit – to się opłaca

Za podjęciem decyzji o wykonaniu prac ociepleniowych na bazie grafitowego styropianu, przemawiają następujące czynniki:

• ekonomiczny – inwestycja w krótkim czasie zwraca się w całości

Stosując Kompletny System Ociepleń, którego bazę stanowi między innymi grafitowy styropian TERMONIUM PLUS fasada, można ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 70%. Kompletny System Ociepleń chroni ściany i inne elementy budynku z zewnątrz, zapobiega nadmiernym stratom ciepła i pozwala utrzymać wewnątrz domu odpowiednią dla jego mieszkańców temperaturę niskim nakładem kosztownej energii (gaz, olej, prąd węgiel itp.). Koszty ocieplenia budynku zwracają się najszybciej przy zastosowaniu kompletnego systemu ETICS Termo Organika, w którego skład wchodzi styropian, tynki, kleje, itp. Wszystkie składniki systemu są produkowane przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i surowców najwyższej jakości, dlatego doskonale ze sobą współgrają.

• zdrowotny – ciepły dom to zdrowi domownicy

Dla każdego z nas zdrowie nasze i naszych bliskich jest priorytetem. Warto pamiętać, że ocieplenie domu ma na bardzo duży wpływ na zdrowie jego mieszkańców. W obiektach o bardzo słabej izolacji cieplnej lub przy jej braku, by zapewnić zimą odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń, montuje się grzejniki o dużej mocy, które pracują niemal nieustannie na pełnych obrotach, utrzymując wysokie temperatury. W wyniku tak intensywnej pracy systemu ogrzewania powietrze stykając się z gorącym grzejnikiem, zaczyna intensywnie cyrkulować w pomieszczeniach (zjawisko konwekcji – unoszenie się cieplejszych mas powietrza), transportując kurz. A ten może zawierać alergeny, roztocza itp. Dodatkowo powietrze poprzez nieustanną styczność z gorącymi grzejnikami traci odpowiednią wilgotność, stając się suche, co wraz z unoszącym się kurzem może powodować choroby dróg oddechowych. O tym aspekcie często się zapomina, a przecież zdrowie jest najważniejsze.

• estetyczny – szeroki wachlarz możliwości

To czynnik, który, wydawać by się mogło, nie ma zbyt dużego wpływu na podejmowanie decyzji dotyczących ocieplenia, ale jest przeciwnie. Estetyka często przyczynia się do podjęcia decyzji o wykonaniu prac ociepleniowych. Dlaczego? Różnorodność rozwiązań systemowych dostępnych na rynku pozwala dziś nadać elewacji dowolny indywidualny charakter i w ten sposób wyróżnić budynek. Obecnie do wyboru mamy różne warianty kolorystyczne oraz rodzaje zewnętrznych wypraw tynkarskich – obok tradycyjnych popularne są także nowoczesne tynki silikonowe zawierające np. formułę samoczyszczenia jak tynk silikonowy GOLD TO-TSG. Dużym ułatwieniem może być możliwość skorzystania z e-narzędzi takich jak np. wizualizer kolorów dostępny na stronie internetowej Termo Organiki. Dzięki tego typu narzędziom w łatwy i intuicyjny sposób można sprawdzić, które połączenie kolorów będzie idealne.

POSTAWnaGRAFIT

Styropian grafitowy – inwestycja na lata

Kompletny System Ociepleń Termo Organika ETICS zachowuje niezmiennie swoje właściwości podczas eksploatacji budynku. Warunkiem uzyskania trwałości liczonej w dziesięcioleciach jest jednak bezbłędne wykonawstwo i wzajemna zgodność poszczególnych elementów składowych zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym. Potwierdzeniem kompatybilności poszczególnych składników tworzących system ociepleń jest wspomniana już aprobata lub ocena techniczna uzyskana po przebadaniu wyrobu w niezależnym, wyspecjalizowanym laboratorium.


Odwiedź stronę www.postawnagrafit.pl i dowiedz się, dlaczego warto ocieplić dom styropianem grafitowym.

Termo Organika Sp. z o.o.
Termo Organika Sp. z o.o.
DE PRODUKTKATALOG | EN PRODUCT CATALOGUE | FR LISTE DES PRODUITS