MENU
AAA

Misja Polska Stratosfera zakończona sukcesem!

Misja Polska Stratosfera zakończona sukcesem!

2015-03-18

3 grudnia załoga Polskiej Stratosfery wpisała się w historię światowej aeronautyki i pobiła łącznie trzy rekordy wysokościowe. Skoczkowie spadochronowi wyskoczyli trzyosobową formacją z największego w Polsce balonu na ogrzane powietrze na wysokości 10 600 metrów. Balon osiągnął rekordowy pułap ponad 11 000 metrów. Głównym sponsorem misji jest Termo Organika, największy polski producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń. Podczas rekordowego lotu przetestowano także próbki produktów lidera rynku ociepleń. Mistrzowska załoga Polskiej Stratosfery w składzie: skoczkowie spadochronowi Tomasz Witkowski, Tomasz Kozłowski i Arkadiusz Majewski oraz piloci balonowi Dariusz Brzozowski i Włodzimierz Klósek, pobiła dwa rekordy Europy: w wysokości opuszczenia statku powietrznego formacją trzyosobową oraz długości swobodnego spadania formacją trzyosobową, a także rekord Polski w wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze. Rekordy zostaną sklasyfikowane przez międzynarodową federację aeronautyki FAI - Fédération Aéronautique Internationale.

Termo Organika poza wsparciem finansowym przygotowała dla pięcioosobowej załogi lekkie, specjalnie zaprojektowane fotele termoizolacyjne. Styropianowe siedziska zainstalowane w balonowym koszu zapewniły wygodną, półsiedzącą pozycję skoczków i pilotów podczas ponadgodzinnego wznoszenia się balonu na wysokość niemal 11 000 metrów, gdzie temperatura wynosi ok. minus 54°C.

W niezwykle trudną misję poleciały również próbki produktów Termo Organiki: styropian, tynki, farby, kleje. W ten sposób kompletny system ociepleń został przetestowany w stratosferze!

Start balonu

Przebieg niezwykłej misji

Kiedy największy w Polsce tradycyjny balon na ogrzane powietrze osiągnął pułap około 10 600 metrów, skoczkowie tworząc trzyosobową formację wykonali rekordowy skok. W skutek tego balon stracił około 300 kg i wzniósł się jeszcze wyżej ustanawiając najwyższy punkt lotu. W tym czasie trzyosobowa formacja skoczków swobodnie spadała z prędkością niemal 300 km/h przez około 3 minuty do wysokości 1 500 metrów, gdzie rozłączyła się. Postępując zgodnie z planem Tomasz Kozłowski jako pierwszy otworzył spadochron. Następnie, na wysokości 1 200 metrów, spadochron otworzył Tomasz Witkowski, a ostatni, na wysokości 1 000 metrów, swój spadochron otworzył Arkadiusz Majewski, który jako najbardziej doświadczony skoczek wybrał miejsce do lądowania. Po upływie około godziny od wylądowania skoczków, na ziemi bezpiecznie „usiadł” balon sterowany przez Dariusza Brzozowskiego oraz drugiego pilota Włodzimierza Klóska. Misja Polska Stratosfera zakończyła się pełnym sukcesem.

Przygotowania do rekordowego skoku trwały od ponad 2 lat, w tym czasie członkowie misji wraz z ekspertami różnych dziedzin nauki i techniki przystosowywali balon, aparaturę tlenową, wysokościomierze oraz spadochrony do pracy w skrajnych warunkach. Piloci i skoczkowie brali udział w wielu treningach i testach, m.in. w komorze niskich ciśnień, komorze niskich temperatur oraz w tunelu aerodynamicznym.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.polskastratosfera.pl oraz na profilu Polskiej Stratosfery na Facebook-u: https://www.facebook.com/polskastratosfera.

Reportaż z tego rekordowego skoku można obejrzeć m.in. w programie Horyzont zdarzeń.

Termo Organika Sp. z o.o.
Termo Organika Sp. z o.o.
DE PRODUKTKATALOG | EN PRODUCT CATALOGUE | FR LISTE DES PRODUITS