Program „Czyste Powietrze”:

zadbaj o swój kawałek nieba

"Czyste powietrze" - dotacja nawet do 135 tys. zł.


Od początku 2023 roku właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mogą składać wnioski o dotację w zmodyfikowanym programie „Czyste powietrze”. W nowej wersji programu, m.in. zwiększono kwotę dotacji nawet do 135 tysięcy złotych, podniesiono progi dochodowe, a także umożliwiono finansowe wsparcie tym, którzy już wcześniej korzystali z dotacji „Czystego Powietrza”.
Rząd w ciągu 10 lat zamierza przeznaczyć na dofinansowanie ponad 100 mld złotych.

Podstawowy poziom

Beneficjenci z dochodem rocznym do 135 tys. zł

Podwyższony poziom

Beneficjenci z dochodem miesięcznym na osobę do 1894 zł (lub 2651 zł dla gospodarstw jednoosobowych)

Najwyższy poziom

Beneficjenci z dochodem miesięcznym na osobę do 1090 zł (lub 1526 zł dla gospodarstw jednoosobowych)

Czym jest TERMOMODERNIZACJA?


Termomodernizacja to szereg działań, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię, co w efekcie znacząco obniża koszty ogrzewania oraz chłodzenia jego wnętrza. Najważniejszym etapem każdej termomodernizacji jest zapewnianie ochrony cieplnej przegród budowlanych, czyli ocieplenie ścian zewnętrznych, podłóg, stropów, poddasza, itp. Równie ważnym elementem kompleksowej termomodernizacji jest wymiana stolarki okiennej i drzwi. Oczywiście w zakres prac termomodernizacyjnych wchodzi także modernizacja lub montaż nowych urządzeń instalacji c.o., czyli źródeł ciepła, np.:, kotłów gazowych, olejowych, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, itp.

Ocieplenie budynku

Ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie dachu, podłóg, stropów i poddaszy

Wymiana okien i drzwi

Zakup i montaż nowych okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych

Modernizacja instalacji grzewczej i wentylacji

Demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych) lub zakup paneli fotowoltaicznych

Wymiana nieefektywnego źródła ciepła

Wymiana źródła ciepła na paliwo stałe na pompę ciepła (lub innego źródła wymienionego w warunkach programu) do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu

Architekci i projektanci przekonują, że wykonując termomodernizację najpierw wskazane jest ocieplenie budynku, a dopiero później wymiana źródła ciepła. To najbardziej logiczne i racjonalne rozwiązanie. Ograniczenie strat ciepła z budynku poprzez zabezpieczone termicznie ściany powoduje, że do jego ogrzania potrzeba znacznie mniej energii. Dlatego nowy kocioł może być znacznie mniejszej mocy i nie trzeba za niego przepłacać. Wszyscy Ci, którzy wymienili dotychczas tylko źródło ciepła (piec), a nie chcą przepłacać za energię warto by ocieplili ściany domu.

Dlaczego warto skorzystać z programu „Czyste powietrze”?

Przystępując do programu „Czyste Powietrze” zyskuje środowisko naturalne, bo termomodernizacja to najlepszy sposób na ograniczenie smogu. Zawsze zyskuje także Twój rodzinny budżet. Dlaczego? Kompleksowa termomodernizacja, w której wykorzystasz energooszczędne urządzenie grzewcze, pozwala na największą redukcję emisji zanieczyszczeń oraz największe ograniczenie zapotrzebowania na energię. Koszty eksploatacyjne spadają wtedy diametralnie i oszczędzasz najwięcej, nawet kilka tysięcy złotych rocznie! Ocieplenie budynku wysokiej jakości styropianem, np. TERMONIUM PLUS w połączeniu z wymianą okien pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet o 74%!

TERMO ZYSK. Dowiedz się więcej jak zaoszczędzić nawet 74% na ogrzewaniu!

Kto i ile środków może pozyskać z programu?


Program „Czyste Powietrze” jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, które wymagają przeprowadzenia termomodernizacji. Najwyższe poziomy dofinansowania można otrzymać na kompleksową termomodernizację z instalacją fotowoltaiczną w wysokości 66 tys. zł, 99 tys. zł i 135 tys. zł.
Jedną z najlepszych zmian w tegorocznej odsłonie programu jest możliwość ubiegania się o nową dotację przez osoby, które już skorzystały wcześniej z dotacji na wymianę kotła.

Próg dochodowy beneficjentów programu:

do 135 tys.

Dotacja do
66 tys.

1 894 zł*/2 651 zł**

Dotacja do
99 tys.

1 090 zł*/1 526 zł**

Dotacja do
135 tys.

* - dochód miesięczny na osobę w gospodarstwie wieloosobowym
** -dochód miesięczny na osobę w gospodarstwie jednoosobowym

Jak uzyskać dotacje i złożyć wniosek?


1. Zapoznaj się z dokumentacją

Przejrzyj informacje na stronie "Skorzystaj z programu Czyste powietrze" lub na specjalnie przygotowanej stronie rzadowej https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

2. Przygotuj dokumenty

Skan zaświadczenia, które cię upoważnia do podwyższonego dofinansowania.
Dokument potwierdzający prawo własności domu.
Umowę z wykonawcą (jeśli wnioskujesz o dotację z prefinansowaniem).

3. Złóż wniosek

Kliknij przycisk "Złóż wniosek" na górze strony "Program czyste powietrze" i zaloguj się za pomocą profilu zaufanego. Wypełnij wniosek, dołącz skany dokumentów i podpisz wniosek elektronicznie za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

W urzędzie

Jeśli nie masz kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego, możesz wypełnić wniosek w serwisie Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) , wydrukować, podpisać i złożyć w wersji papierowej do właściwego WFOŚiGW (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Nie czekaj i sprawdź najwyższej jakości produkty do izolacji termicznej Twojego domu. Możesz je kupić również, dzięki dotacji programu „Czyste Powietrze"

Kontakt z nami

Termo Organika Sp. z o.o.

Tel: +48 12 427 07 40