Ocieplenie fundamentów — jaki rodzaj styropianu wybrać i jak poprawnie wykonać?

Baza wiedzyOcieplenie fundamentów - jaki rodzaj styropianu wybrać i jak poprawnie wykonać?

Ściany fundamentowe, tak jak inne elementy budynku powinny być dobrze ocieplone by maksymalnie ograniczyć straty ciepła z budynku, które przenika do gruntu. Ich betonowa zazwyczaj konstrukcja wzmocniona stalowym zbrojeniem bardzo dobrze przewodzi ciepło powodując duże wychłodzenie wewnętrznych części budynku. Najczęściej negatywne efekty braku ocieplenia ścian fundamentowych można dostrzec na styku podłogi na gruncie i ściany zewnętrznej. Czy warto ocieplać fundamenty? Ocieplenie jest bardzo istotne, ponieważ właśnie w tych miejscach najczęściej może dochodzić do kondensacji pary wodnej, co powoduje zawilgocenie i sprzyja rozwojowi pleśni. Zatem jak prawidłowo ocieplić fundament?

Czym i jak ocieplić fundamenty?

W ocieplaniu ścian i ław fundamentowych, bardzo ważny jest rodzaj zastosowanego materiału izolacyjnego, ponieważ nie wszystkie nadają się do ocieplania części budynku gdzie panują bardzo ekstremalne warunki, szczególnie pod kątem zawilgocenia izolacji. W takim razie czym ocieplić fundamenty? Powszechnie przyjętym materiałem do ocieplania ścian i ław fundamentowych oraz innych części budynku poniżej poziomu gruntu są płyty styropianowe TERMONIUM fundament i TERMONIUM PLUS fundament lub płyty XPS – styropian ekstrudowany. Ten drugi częściej stosowany w miejscach głębokiego posadowienia fundamentów, np. parkingi podziemne, itp.

Ocieplenie fundamentów w starym lub nowym domu najlepiej wykonać poprzez zastosowanie płyt styropianu grafitowego TERMONIUM fundament lub TERMONIUM PLUS fundament o obniżonej chłonności wody, które bardzo dobrze radzą sobie w warunkach ekstremalnych, gdzie panuje duże zawilgocenie i nacisk gruntu. To specjalnej odmiany płyty styropianowe, które zawierają dodatki poprawiające właściwości izolacyjne (np. grafit) i zwiększające odporność na zawilgocenie (związki hydrofobowe). Płyty spełniają wymagania jakie stawia się materiałom izolacyjnym izolującym fundamenty i dzięki którym możliwe jest uzyskanie wysokiej ochrony cieplnej budynku i efektywne ocieplanie starych i nowych fundamentów.

Jak poprawnie wykonać ocieplanie fundamentów krok po kroku

Etap I warstwa hydroizolacji

Wykonanie warstwy hydroizolacji na powierzchni ściany fundamentowej – w pierwszej kolejności ścianę fundamentową należy oczyścić z zabrudzeń, a ewentualne nierówności zaszpachlować. Na odpowiednio przygotowaną ścianę nakłada się grunt bitumiczny TO-BIT SILVER, a po jego wyschnięciu nakłada się właściwą hydroizolację – emulsję bitumiczną TO-BIT GOLD. Przed nałożeniem masy bitumicznej należy ją wymieszać i nakładać zgodnie z zaleceniami np. przy pomocy pędzla ławkowca lub wałka. Każda warstwa to około 1 mm grubości, a kolejną warstwę nakładamy po wyschnięciu wcześniej nałożonej. Zaleca się nakładać masę bitumiczną w dwóch warstwach, w celu osiągnięcia szczelnej powłoki zabezpieczającej fundament przed kontaktem z wilgocią.

Należy pamiętać, że aby wykonać prawidłowe ocieplenie fundamentów, do przygotowania warstwy izolacji przeciwwodnej należy zastosować masę bitumiczną (wodorozcieńczalną), która jest dopuszczona do kontaktu ze styropianem. Warstwę hydroizolacji można również wykonać przy użyciu papy podkładowej samoprzylepnej TERMONIUM STYROPAPA LUB TERMONIUM SELFA. Papy nie reagują chemicznie ze styropianem i są bezpieczne w bezpośrednim kontakcie.

Etap II warstwa termoizolacji

Kolejnym etapem jest mocowanie płyt styropianowych typu TERMONIUM fundament i TERMONIUM PLUS fundament, które zapewnią ​​odpowiednie ocieplenie fundamentów. To, jaka grubość styropianu będzie odpowiednia, zależy od charakterystyki danego budynku. TERMONIUM fundament to specjalna odmiana płyt styropianowych, o bardzo niskiej chłonności wody, które przykleja się za pomocą kleju poliuretanowego TO-KPS. Klej ten bardzo szybko wiąże i trwale mocuje płyty styropianowe do ścian fundamentowych, chroniąc je przed wychłodzeniem. Płyty przed przyklejeniem można swobodnie docinać do odpowiedniego wymiaru i nie ma to wpływu na ich właściwości, szczególnie pod względem nasiąkliwości wody.

Ewentualne nieciągłości w warstwie ocieplenia należy uzupełnić pianą montażową. Mniejsze szczeliny można wypełnić przy użyciu kleju poliuretanowego. Płyt styropianowych poniżej poziomu gruntu nie mocujemy przy użyciu łączników mechanicznych, by nie przerwać bitumicznej warstwy hydroizolacji na powierzchni ścian fundamentowych.

Etap III warstwa osłonowa

Warstwę termoizolacji po przyklejeniu do ściany fundamentowej należy zabezpieczyć warstwą rozdzielającą, np. folią kubełkową, i zasypać do poziomu wyznaczonego terenu. Folia zabezpiecza warstwę izolacji termicznej fundamentów przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym np. mechaniczne zagęszczanie kruszywa lub w późniejszej eksploatacji ewentualne ryzyko uszkodzenia izolacji przez system korzenny roślin znajdujących się w bliskości budynku. Warstwa izolacji cieplnej fundamentów powyżej poziomu gruntu będzie wymagała zabezpieczenia w postaci kompletnego systemu ociepleń: zatopienie siatki w warstwie kleju uniwersalnego, naniesienie gruntu sczepnego i tynku mozaikowego (w strefie cokołowej). Izolacja cieplna fundamentów gotowa!

Ocieplanie fundamentów styropianem — jakich błędów unikać?

Warto zapamiętać czego nie robić podczas ocieplania fundamentów styropianem:

  • Użycie styropianów innych niż przeznaczone do ścian fundamentowych.
  • Wykonywanie warstwy zbrojonej na powierzchni styropianu (zatapianie siatki w kleju) poniżej poziomu gruntu.
  • Mocowanie styropianu przy użyciu łączników mechanicznych poniżej poziomu gruntu.
  • Stosowanie hydroizolacji na bazie rozpuszczalników – agresywne dla styropianu – do hydroizolacji stosujemy tylko wodorozcieńczalne masy bitumiczne.

Doradztwo techniczneNasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania

Potrzebujesz porady lub masz techniczne pytania dotyczące naszych produktów? Skorzystaj z kontaktu z jednym z naszych doradców technicznych.

Zapytaj doradcę

Gdzie kupićNasze produkty znajdziesz w całej Polsce

Wyszukaj dystrybutora