Baza wiedzyCzy trzeba kołkować styropian?
O tym czy stosowanie łączników mechanicznych – potocznie zwane kołkowaniem styropianu – jest potrzebne powinna zadecydowac osoba projektująca dane rozwiązanie w oparciu o stan techniczny, lokalizację, wysokość budynku czy też rodzaj stosowanej okładziny (tynk, płytka, deska, itp.) Kołkowanie styropianu, czyli stosowanie łączników mechanicznych, staje się niezbędne w przypadku ocieplania starszych budynków, które wcześniej nie były izolowane. Taki sposób mocowania zwiększa stabilność systemu ociepleniowego, zwłaszcza tam, gdzie podłoże do którego będzie mocowana izolacja jest osłabione i niepewne. W starszych budynkach, które przeszły lata użytkowania bez izolacji, mogą występować ubytki w ścianach lub powierzchnia była pokryta np. farbami, które mogą osłabiać przyczepność dla kolejnych warstw ocieplenia. Kołkowanie wzmacnia stabilność układu ocieplenia, szczególnie pod wpływem czynników zewnętrznych jak np. silny wiatr. Można ogólnie przyjąć, że w budynkach poddawanych głębokiej termomodernizacji (w tym również w budynkach zabytkowych) kołkowanie styropianu jest konieczne, aby zapewnić odpowiednią trwałość i stabilność systemu ocieplenia ścian zewnętrznych.

Kiedy musimy kołkować styropian?
Starsze budynki, które wcześniej nie były ocieplane, wymagają rzetelnych oględzin, ponieważ powierzchnie ściany mogą być osłabione oddziaływaniem warunków atmosferycznych korozja, starzenie, powłoki malarskie. W takich przypadkach kołkowanie styropianu jest konieczne, ponieważ znacząco zwiększa stabilność systemu ociepleniowego.
Odpowiedź na pytanie: “Kiedy musimy kołkować styropian ?” będzie tylko wtedy rzeczowa jeśli przed przystąpieniem do prac ociepleniowych będzie dokładne sprawdzenie powierzchni ścian oraz ocena ich stanu. Wyniki tej oceny należy uwzględnić w projekcie ocieplenia, wskazując właściwą formę mocowania izolacji.
W nowych budynkach sprawa jest łatwiejsza, ponieważ powierzchnie ścian maja bardzo dobrą przyczepność dla klejów. Wystarczy zagruntować ściany gruntem uniwersalnym, który zmniejsza chłonność podłoża i przygotowuje je do klejenia izolacji. W budynki narażonych na intensywne warunki atmosferyczne ( w zależności od usytuowania), warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne, aby zwiększyć trwałość i wytrzymałość systemu ociepleniowego.
Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem prac ociepleniowych?
Podłoże, czyli powierzchnia, na której zostanie przyklejona izolacja, musi być odpowiednio przygotowane. Powinno być stabilne, suche i czyste, wolne od warstw zmniejszających przyczepność kleju, takich jak tłuszcz, pył itp. Stare tynki, które odspajają się od ścian, oraz złuszczające się farby muszą zostać usunięte. Jeżeli na ścianach występują drobne nierówności lub ubytki, można je naprawić za pomocą zapraw murarskich lub kleju do izolacji. Stabilne podłoże jest kluczowe, aby zapewnić odpowiednią przyczepność systemu izolacji.
Czy trzeba kołkować styropian grafitowy? Zasady mocowania izolacji dotyczą wszystkich rodzajów płyt styropianowych, bez znaczenia czy jest to styropian grafitowy, w kropki czy zwykły biały. Aby ocenić przyczepność kleju do podłoża, należy przeprowadzić test przyczepności. Test ten polega na przyklejeniu do ściany trzech kostek styropianu o wymiarach zbliżonych do 10x10x10 cm. Po dwóch dobach od ich przyklejenia należy wykonać próbę oderwania kostek od ściany. Jeśli klej odspaja się od podłoża, przyczepność jest niewystarczająca i konieczne będzie zastosowanie dodatkowego gruntu sczepnego.
- Ściana zewnętrzna
- Grunt uniwersalny TO-KU
- Klej do przyklejania styropianu TO-KS, TO-KU
- Łączniki mechaniczne
- Płyty styropianowe TERMONIUM PLUS fasada
- Klej uniwersalny TO-KU, TO-KUB
- Siatka zbrojąca z włókna szklanego TO-S
- Klej uniwersalny TO-KU, TO-KUB
- Grunt sczepny TO-GS
- Tynk silikonowy SILVER TS-S, GOLD TS-G, TERMONIUM TS-T

Jakie łączniki wybrać?
Muszą to być łączniki, które producent kompletnego systemu ociepleń zawarł w dokumentacji technicznej jaką jest Krajowa Ocena Techniczna (KOT) lub Europejska Ocena Techniczna (EOT). Kolejny krok to dobór łączników w zależności od grubości izolacji i rodzaju materiału konstrukcyjnego, w którym zostaną osadzone. Stosowanie odpowiednich łączników mechanicznych ma kluczowe znaczenie dla trwałości i efektywności systemu ociepleń. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na specyfikę podłoża – czy kołkować styropian na fundamentach? Tak można, ale tylko tej części fundamentów znajdujących się powyżej poziomu gruntu. Ścian fundamentowych “w ziemi” nie mocujemy mechanicznie – Nie kołkujemy !
Zaleca się mocowanie łączników w taki sposób, by z talerzyk mocujący był osadzony w izolacji (ok. 1,5-2 cm) dodatkowo zabezpieczony styropianowym krążkiem – zaślepka- która eliminuje straty ciepła oraz ryzyko przebarwień na elewacji, znanych jako “efekt biedronki”.
Styropian na piankę czy kołkować? Przy mocowaniu płyt styropianowych tylko za pomocą kleju poliuretanowego, mocowanie mechaniczne – kołkowanie – należy stosować zawsze.
Zalety kołkowania styropianu
Stosowanie łączników ma wiele zalet, zwłaszcza w przypadku ocieplania starszych budynków o niestabilnych podłożach. Dzięki zastosowaniu łączników mechanicznych cały system ociepleń zyskuje większą stabilność, co zabezpiecza płyty styropianowe przed ewentualnym odspajaniem się od ściany w przypadku niestabilnych podłoży, szczególnie na ścianach o słabej przyczepności.
Mechaniczne mocowanie płyt styropianowych zapewnia również dłuższą trwałość ocieplenia przez zmniejszenie ryzyka odpadnięcia płyt izolacyjnych.i całego systemu. W konsekwencji efektywność termiczna i czas eksploatacji zdecydowanie jest dłuższy. Stosowanie odpowiednich łączników pomaga także w uniknięciu strat ciepła.