Baza wiedzyCicha podłoga na stropie – komfort dla wszystkich użytkowników
Komfort – to najczęściej wymieniane słowo, gdy mówimy o warunkach, w jakich chcielibyśmy mieszkać, pracować, wypoczywać. Na to zjawisko składa się kilka czynników, począwszy od wizualnych, które sprawiają, że czujemy się dobrze w otoczeniu ulubionych przedmiotów, mebli, światła, czy różnego rodzaju sprzętów, oraz z tych czynników niewidocznych, często pomijanych, a jednak bardzo ważnych i mocno odczuwalnych jak np.: odpowiednia temperatura pomieszczeń o każdej porze roku i odpowiednia akustyka, czyli – cisza…

Izolacja akustyczna stropów dla komfortu mieszkania
Na rynku budowlanym od wielu lat dostępne są sprawdzone rozwiązania izolacji akustycznej stropów, które świetnie eliminują rozprzestrzenianie hałasu w postaci tzw. dźwięków uderzeniowych. Pocieszający jest też fakt, że coraz bardziej rośnie świadomość społeczeństwa o tym, jak ważny jest aspekt ucieczki od hałasu i zapewnienie odpowiedniego komfortu akustycznego w budynkach. Każdy, kto miał okazję przebywać w pomieszczeniach, gdzie rozwiązanie eliminujące przenikanie hałasu, zostało zaprojektowane i wykonane niepoprawnie, wie jak uciążliwe w skutkach może być to zjawisko.
Jednym z etapów w dążeniu do komfortowego mieszkania jest właśnie odpowiednie wyciszenie stropu, czyli stosowanie rozwiązań, które całkowicie lub w znacznym stopniu wyeliminują hałas i zapewnią odpowiednie warunki w pomieszczeniach. Pierwszym krokiem będzie wyciszenie podłóg na stropach rozdzielających pomieszczenia użytkowe, tak by użytkownik przebywający w pomieszczeniach pod stropem nie słyszał kroków, stuków, itp. innych odgłosów pochodzących z górnego piętra lub z innego mieszkania – od sąsiada. Wygłuszenie stropu drewnianego czy żelbetowego dotyczy to nowopowstających budynków, remontowanych, jak również tych adaptowanych np. na cele mieszkaniowe, biurowe, itp.
Zadbaj o izolacyjność akustyczną stropów!
Niestety w wielu realizacjach budowlanych dotyczących układu warstw w podłogach na stropie rozdzielającym kondygnacje użytkowe, nie stosuje się izolacji akustycznej, która ma świetne właściwości tłumienia dźwięków uderzeniowych. Dość często popełniany jest błąd, polegający na stosowaniu przez autorów projektu, później wykonawców, tylko zwykłych płyt styropianu podłogowego, potocznie nazywanych „twardym styropianem”.
Do izolacji stropów między kondygnacjami nie ma potrzeby stosowania materiałów termoizolacyjnych, ponieważ temperatura użytkowa pomieszczeń poniżej i powyżej stropu będzie taka sama. Z tego względu brak różnicy temperatur po obu stronach stropu sprawia, że izolacja termiczna nie ma tam prawa bytu (z wyjątkiem, gdy styropian stanowi warstwę wypełniającą w której ukryte są np. instalacje techniczne). W takim miejscu należy bezwzględnie zastosować wyciszenie sufitu styropianem akustycznym w postaci elastycznych płyt styropianowych, które ma zdecydowanie lepsze właściwości wygłuszenia stropu i tłumienia dźwięków uderzeniowych – czyli tych powstających w wyniku np. chodzenia, biegania, odbijania piłki, spadających przedmiotów na podłogę, itp.
Sprawdzone materiały do wygłuszenia stropu
Sprawdzonym od wielu lat rozwiązaniem w ograniczeniu przenikania hałasu przez strop, jest styropian tłumiący kroki i inne dźwięki uderzeniowe, czyli specjalny rodzaj styropianu elastycznego – SUPERAKUSTIC podłoga. Styropian ten po rozłożeniu na stropie i dociśnięciu jastrychem, pracuje jak miliony małych sprężyn tłumiąc w ogromnym stopniu dźwięki uderzeniowe. Jest to tzw. układ podłogi pływającej, a nazwa wynika z faktu, że cała podłoga łącznie z wylewką jest posadowiona na warstwie styropianu akustycznego. Z kolei skrajne boki podłogi przed zetknięciem ze ścianą działową lub konstrukcyjną oddziela taśma dylatacyjna, która ma za zadanie eliminację mostków akustycznych. To bardzo ważny element układanki, by nie dopuścić do powstania mostków, jakie mogłyby powstać w wyniku styczności warstwy wylewki ze ścianą i skutkować przenoszeniem dźwięków uderzeniowych na konstrukcję budynku.
Układanie płyt rozpoczynamy zazwyczaj w narożniku pomieszczenia zachowując mijankowy układ. Kolejną warstwę płyt styropianu układamy na ujednoliconym podłożu dociskając je do taśmy dylatacyjnej Układamy płyty z przesuniętymi spoinami, unikając krzyżowania się styków płyt. Po ułożeniu styropianu należy sprawdzić by taśmy dylatacyjne zachowały ciągłość i były ułożone ponad planowaną wysokość betonowej wylewki. Po ułożeniu ciągłej izolacji ze styropianu należy rozłożyć folię budowlaną, zabezpieczając płyty przed wilgocią i penetrowaniem masy wylewki pomiędzy ich szczeliny. Starannie wykonana izolacja akustyczna stropu drewnianego czy żelbetowego jest gwarancją uzyskania wysokiego komfortu użytkowego pomieszczeń dla mieszkańców.
Wystarczy już 3cm warstwa elastycznego styropianu SUPERAKUSTIC podłoga, by osiągnąć zadawalające wyniki tłumienia dźwięków uderzeniowych, jakie powstają na powierzchni użytkowanej podłogi.
Podłoga z izolacja akustyczną – różne warianty i podstawowe zasady wykonania
- Płyty styropianowe SUPERAKUSTIC podłoga należy rozłożyć w sposób zapewniający jednolitą i nieprzerwaną warstwę izolacji.
- Jeżeli przez strop na piętrze nie przebiegają żadne instalacje techniczne, wówczas płyt rozkładamy na stropie po wcześniejszym sprawdzeniu równości podłoża, mocujemy na styku podłogi ze ścianą taśmę dylatacyjną, która pełni bardzo istotną role w przypadku izolacji akustycznej. Następnie rozkładana jest folia budowlana i układana betonowa wylewka grubości ok. 5 cm.
- W przypadku gdy na stropie na którym będzie układany styropian akustyczny znajdują się instalacje techniczne np. zasilające grzejniki, centralny odkurzacz, itp. W ten czas należy zastosować zwykłe płyty styropianu podłogowego o odpowiednio dobranej grubości, w taki sposób by zniwelować instalacje techniczne („utopienie” instalacji w warstwie styropianu podłogowego) i zapewnić jednolite podłoże pod warstwę styropianu akustycznego.
- Jeżeli w układzie podłogi jest zaprojektowane ogrzewanie podłogowe, to płyty SUPERAKUSTIC podłoga są układane na podłożu w pierwszej kolejności, następnie styropian podłogowy (sugerowany SILVER dach-podłoga lub GOLD dach-podłoga z uwagi na większą wytrzymałość mechaniczną przy mocowaniu rur za pomocą klipsów wciskanych w płyty styropianowe.).
- Kolejna warstwa to folia PE i wylewka betonowa min 5cm (sugerowane zbrojenie wylewki przy pomocy arkuszy ze zgrzewanego drutu.
Ważne:
By osiągnąć jak najlepsze parametry układu podłogowego pod względem komfortu akustycznego (tłumienie dźwięków uderzeniowych powstających w wyniku np. chodzenia, biegania, upadania przedmiotów, odbijania piłki, itp.), należy zastosować płyty akustyczne SUPERAKUSTIC-podłoga w jednej nieprzerwanej warstwie, układane na równym podłożu. Jako układ podłogowy należy rozumieć wszystkie warstwy od stropu włącznie po elementy wykończeniowe podłogi.
Doradztwo techniczneNasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania
Potrzebujesz porady lub masz techniczne pytania dotyczące naszych produktów? Skorzystaj z kontaktu z jednym z naszych doradców technicznych.
Gdzie kupićNasze produkty znajdziesz w całej Polsce
Wyszukaj dystrybutora